Kaip tinkamai prižiūrėti veją?
Veja reikalauja nuolatinės priežiūros ir yra vienas brangiausių, daug laiko ir darbo reikalaujančių dekoratyvinių sodo elementų. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip ja pasirūpinti t. y. kaip ir kada atlikti visas reikalingas procedūras.
Lygi, graži, vešliai žalia veja yra daugelio sodininkų svajonė. Tačiau ją įgyvendinti kartais būna labai sunku. Dažnas iš mūsų vis dažniau sodo ir kiemo vejos priežiūrą patiki profesionalams ir ne be priežasties, nes vejos priežiūra apima daugybę veiklų: tręšimą, laistymą, piktžolių ravėjimą ir dar daugiau.
Pirmosios grožio procedūros
Žolė po žiemos dažniausiai būna pageltusi ir negraži. Todėl kol kiti sodininkai žavisi žydinčiu pavasariu, vejos savininkai eina sunkiai dirbti. Pirmasis darbas yra pašalinti negyvą žolę specialiu grėbliu arba kultivatoriumi. Iškart po to atliekame vėdinimą – pavyzdžiui, grėblį kišame į 10 cm gylį, siekiant pagerinti dirvožemio struktūrą, pravėdinti šaknų sistemą ir paskatinti žolę greičiau augti, tuomet tas ertmes užpildome smėliu, kad būtų sukurtas geresnis vejos pralaidumas.
Būtina priežiūra sezono metu
Pavasario priežiūra suteiks velėnai naują pradžią, tačiau norint išlaikyti jos grožį visą vasarą, reikia tolesnės priežiūros:
- Pjovimas
Be reguliaraus pjovimo, veja greitai praras savo elastingumą ir grožį. Sezono metu žolė užauga iki 5 cm per savaitę. Optimalus namų vejos aukštis, t. y. intensyviai trypiama veja yra 3,5 – 4,0 cm, todėl ją reikia reguliariai pjauti kas 5 dienas. Nerekomenduojama pjauti žolės mažiau nei 3,5 cm., nes trumpai nukirpti stiebai greit paruduoja.
Vejos pjovimas reikalauja daug laiko, pastangų bei žinoma, žinių. Neturint pakankamai laisvo laiko reguliariai žolės priežiūrai yra galimybė apsvarstyti plačias profesionalų paslaugas.
- Tręšimas
Veją taip pat būtina reguliariai tręšti, kad ji gautu reikalingų organinių medžiagų bei mineralų.
- Laistymas
Laistyti veją derėtų kas 2 – 3 dienas, kad vanduo įsiskverbtų į gilius sluoksnius ir šaknys nuolat būtų sudrėkintos.