Įmonės pertvarkymas: IĮ į UAB
Įmonės pertvarkymas – tai įmonės teisinės formos pakeitimas, kai įmonė toliau vykdo savo veiklą kitoje teisinėje formoje. Vienas iš dažniausių pertvarkymo kelių – individualios įmonės (IĮ) pertvarkymas į uždarąją akcinę bendrovę (UAB).
Įmonių pertvarkymas dažnai dar vadinamas reorganizavimu ir yra atliekamas vienu iš dviejų būdų: jungimo arba skaidymo. Nors yra skirtingų nuomonių dėl šių veiksmų vienodumo.
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl IĮ pertvarkomos į UAB – tai noras atskirti nuosavą ir įmonės turtą. Tačiau svarbu žinoti, kad savininko asmeninė atsakomybė nedingsta tik pakeitus įmonės teisinę formą. Pagal Civilinį Kodeksą, IĮ savininkas trejus metus po įmonės pertvarkymo išlieka asmeniškai atsakingas už iki pertvarkymo atsiradusių įmonės prievolių vykdymą. Ši atsakomybė netaikoma toms prievolėms, kurios atsiranda po UAB statuso įgijimo.
Norintys IĮ pertvarkyti į UAB turi atlikti dešimt veiksmų:
- Pertvarkomos įmonės balanso parengimas ir turto įvertinimas;
- UAB įstatų parengimas;
- Sprendimo pertvarkyti IĮ paruošimas ir priėmimas;
- Viešas skelbimas;
- Pertvarkomos įmonės statuso registracija Juridinių Asmenų Registre;
- UAB registravimui reikalingų finansinių bei kitų dokumentų parengimas;
- Dokumentų pasirašymas pas notarą;
- UAB registracija Juridinių Asmenų Registre;
- Antspaudo gavimas;
- UAB darbuotojų įdarbinimas.
Visi šie veiksmai atliekami iš eilės, nuosekliai ir atidžiai leis toliau sėkmingai vystyti įmonės veiklą, be kokių trukdžių ir pertraukų, tik kitoje teisinėje formoje.
Taigi, jei nusprendėte, kad norite keisti įmonės teisinę formą, pavyzdžiui, iš individualios įmonės (IĮ) tapti uždarąja akcine bendrove (UAB), turite nueiti dešimties žingsnių kelią ir džiaugtis sėkminga nepertraukiama įmonės veikla, tik kitoje teisinėje formoje.