Vėlyvas ruduo – geriausias metas sėti vaistinę ramunę
Vaistinė ramunė – vienas iš populiariausių ir plačiausiai naudojamų vaistinių augalų, auginamų namuose. Ramunės auginimas – nesudėtingas, o nauda – itin didelė, todėl tikrai verta ją auginti savo darželyje. Kaip tai padaryti ir kur naudoti vaistinę ramunę?
Vaistinės ramunės auginimas
Vaistinės ramunės – tai 10–40 cm aukščio aromatingi augalai, pasižymintys plonomis ir šakotomis šviesiai rudomis šaknimis, plačiu, pliku ir šakotu tuščiaviduriu stiebu, pailgais, bekočiais ir plunksniškai suskaldytais lapais ir dviejų tipų žiedais: kraštiniai vaistinių ramunių žiedai yra pailgi, statūs ir balti, o nužydėjus, nulinkę žemyn; viduriniai žiedai – vamzdiški ir geltoni. Augalas dauginasi sėklomis, vienas augalas gali užauginti apie 30 tūkst. sėklų.
Sėti vaistines ramunes reikia atvirose ir saulėtose vietose eilėmis, paliekant 60–70 cm tarpueilius. Sėklas reikia sumaišyti su smėliu santykiu 1:5 arba 1:8. Sėti galima tiek pavasarį, tiek vasarą, tiek vėlyvą rudenį prieš pat šalnas. Būtent rudenį sėti geriausia, nes tada augalai pražys anksčiausiai.
Sėjant pavasarį arba vasarą sėklų užžerti nereikia, užtenka tik privoluoti, o sėjant rudenį sėklas reikia užžerti 0,5 cm storio žemių sluoksniu. Svarbu pasėti laiku, prieš pat šalnas, kad sėklos nespėtų sudygti, nes tokiu atveju augalai neperžiemos.
Vaistinė ramunė – vaistas nuo peršalimo ir uždegimų
Džiovintų vaistinių ramunių žiedų arbata jau antikos laikais buvo vartojama kaip vaistas nuo galvos skausmo, kepenų, inkstų ir tulžies pūslės ligų, taip pat ją gerdavo moterys, norinčios sureguliuoti mėnesinių ciklą.
Liaudies medicinoje šiandien ramunių žiedų arbata rekomenduojama reguliuoti sutrikusią skrandžio veiklą arba gydyti skrandžio opaligę. Taip pat galima pasigaminti vaistinės ramunės nuovirą, kuriuo rekomenduojama plauti sunkiai gyjančias žaizdas, gydyti odos uždegimus, skalauti burną ir ryklę, daryti inhaliacijas gydant slogą. Ramunių žiedų nuovire liaudies medicinos šalininkai rekomenduoja mirkyti labai gausiai prakaituojančias kojas ir rankas, skalauti plaukus, jei skundžiatės silpnomis plaukų šaknimis arba pleiskanojimu.
Vaistinės ramunės naudojimas darže
Daržininkai dalinasi patarimais, padedančiais apsaugoti derlių nuo įvairių augalų kenkėjų, pavyzdžiui, amarų, erkių, lervų ir kt. Vienas iš metodų, kaip su kenkėjais kovoti – vaistinių ramunių užpilas, kuriuo rekomenduojama purkšti agurkus ir kitas daržoves arba jame prieš sėją gali būti mirkomos agurkų sėklos, pomidorų sėklos ir kt. sėklos.
Taigi, jei norite namuose visada turėti patikimų vaistų nuo įvairių uždegimų ir slogos, verta darželyje vėlyvą rudenį pasisėti vaistinę ramunę, o vėliau jos žiedus sudžiovini.